Bűnmegelőzési Iránytű 2018
Lechneres szakértők részesültek miniszteri elismerésben
A december 12-én megrendezett Bűnmegelőzési Iránytű konferencia keretében hetedik alkalommal részesültek elismerésben a bűnmegelőzés témakörében kiemelkedő munkát végző szakemberek. Idén a Lechner Tudásközpont két munkatársa is átvehette a kitüntetést a Prevenciós Bűnözés-Statisztikai Adattár (PRE-STAT) nevet viselő térinformatikai alkalmazás fejlesztéséért és népszerűsítéséért.
A Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács és a Belügyminisztérium idén hetedik alkalommal rendezte meg a Bűnmegelőzési Iránytű című konferenciát. December 12-én Papp Károly, a Belügyminisztérium közbiztonsági főigazgatója köszöntötte az immár hetedik alkalommal megrendezett bűnmegelőzési konferencia résztvevőit a minisztérium Márványtermében. Az ünnepi hangulatot megalapozó fúvószenekar rövid koncertjét követően osztotta ki az elismeréseket a bűnmegelőzésben kiemelkedő munkát végzők részére. Miniszteri kitüntetésben részesült többek között Tóth Ágnes, a Lechner Tudásközpont térinformatikai projektkoordinátora és dr. Sik András, a Térbeli Szolgáltatások igazgatója a Prevenciós Bűnözés-Statisztikai Adattár (PRE-STAT) térinformatikai alkalmazás fejlesztéséért, működtetéséért és népszerűsítéséért.
Dr. Hatala József, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács elnökének beszédét követően az előadások sorát Molnár István Jenő, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács Titkárságának főosztályvezető-helyettes nyitotta meg a Biztonság. Város. Közösség. projekt bemutatásával. AZ NBT, a KultúrAktív Egyesület és a Lechner Tudásközpont együttműködésében megvalósuló program célja az építészeti bűnmegelőzés népszerűsítése, többek között egyetemi együttműködések, középiskolai mintaprojektek és nemzetközi tapasztalatok (Eindhoven és Stockholm) segítségével. A 2018 márciusa és 2019 augusztusa között zajló komplex program keretében zajlik a törökbálinti Safecity projekt is. Az építészeti bűnmegelőzés szemléletmódjára alapozott városfejlesztés egyik eleme a törökbálinti városháza mögötti, rendezetlen terület megújítása a város civil szervezeteinek képviselői, intézmény- és cégvezetők, az önkormányzat munkatársai és egyetemi oktatók együttműködésével.
Az NBT szakértője, Bálint Csaba a kreatív kommunikáció szerepéről, a tervezett és már megvalósult projektek kulisszái mögé engedett bepillantást, így többek között A bűn logikája sorozat és a hamarosan induló, Kérj segítséget! című, a bullying témakörét körbejáró kampányt is megismerhették a résztvevők.
A bűnmegelőzés diákok körében való népszerűsítésére több jó gyakorlatot is bemutattak az előadók. A Ne dőlj be! – Nagy Diák Bűnmegelőzési Teszt a DUE Médiahálózat (diákújságíró egyesület) támogatásával valósult meg 2018-ban. A 12-24 év közötti fiatalokat megszólító országos, három fordulós vetélkedő játékos formában hívta fel a figyelmet a korosztályt érintő veszélyekre és a megoldási lehetőségekre.
A 2011 óta évente megrendezett Krimit tud? néven ismertté vált bűnmegelőzési vetélkedő létrejöttét a közismert improvizációs műsor, a Beugró inspirálta. A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának prevenciós célú programja 2017 óta már az ország minden megyéjéből várja a középiskolás csapatokat.
A Bűnmegelőzési Iránytű konferencia az Art-ravaló projekt előadásával zárult. A Szubjektív Értékek Alapítvány 2018 szeptembere és 2019 májusa között az NBT támogatásával megvalósuló programja a hátrányos helyzetű fiatalok társadalmi beilleszkedését támogatja – többek között színművészeti foglalkozásokon, pályaorientációs tanácsadáson és oktatáson keresztül.
Fotó: Kis Ádám / Lechner Tudásközpont